Emoce, naděje a černý humor v nové knize: Když se mateřství změní v boj o přežití dítěte na JIP
V online nakladatelství Pointa vyšla kniha Deníček postižené matky aneb všichni tady umřeme, osobitý deník Magdy Sobotkové zachycující nejtěžší období jejího života – kdy po porodu padala na dno, zatímco její dítě bojovalo o život na JIP. Autorka čtenáře vezme na emocemi nabitou jízdu plnou zoufalství, naděje i černého humoru, doplněnou barevnými ilustracemi a příběhy dalších matek i profesionálů. Tato jedinečná kniha otevírá málo diskutované téma rodičovství dětí s handicapem a přináší nejen terapii pro podobně zasažené rodiny, ale i cenný vhled pro jejich okolí. Knižní novinku Deníček postižené matky aneb všichni tady umřeme a mnoho dalších titulů je možné objednat na e-shopu Pointy a ve všech tradičních knihkupectvích nebo na e-shopech.

Autorka čtenáře ve svém deníčku protáhne nejsilnějšími okamžiky svého mateřství, kdy se bojovalo o život a zdraví její malé dcery. V (pře)žití jí pomáhá nadhled a černý humor. V druhé polovině knihy čtenáři najdou příběhy dalších žen, matek i profesionálek. Obyčejná máma vypráví, kdo jsou opravdoví andělé v životě s postiženou dcerou, Petra Langová pak nabízí právní osvětu. Třešničkou na dortu je fejeton o elektrickém vozíku Václava Uhra. A jestli vás nerozesměje on, tak už nikdo.

Autorka o své knize
Kniha netradiční formou zachycuje první roky po narození dítěte, které není zcela zdravé. Zoufalství se mění v naději a naděje v přijetí nevyhnutelného. Roky se prolínají a ukazují, jak se mění rodinná situace i pohled matky na nemoc dítěte. Čtenáři knihy se zamotají do dějové spirály a ocitnou se na toboganu emocí. V patosu se ale neutopí, spíš jim zaskočí z černého humoru a minutku oddechu jim poskytne lyrický květinový záhon.
Beletrie o životě s dítětem se speciálními potřebami nevychází mnoho – je to těžké téma, autory zvenčí neobjevené a pro rodiče dětí s handicapem často příliš citlivé na sdílení. Tato kniha nabízí možnost ponořit se do světa jedné malé holčičky s kombinovaným postižením a jako bonus v druhé části krátce představí několik dalších životních cest a osudů.

Pro koho je kniha určena
Kniha může poskytnout úlevu matkám dětí, které neměly lehký start do života a možná se se zdravotními obtížemi potýkají i nadále. Je těžké sdílet emoce se svým okolím, pokud jsou příliš bolestné – někdy je ani nechceme říkat nahlas, jindy je blízcí nechtějí slyšet. Autorka knihy všem říká – nejste v tom samy. Jsou nás stovky, tisíce ročně a většina dětí náročný začátek překoná. No a občas se z toho bohužel někdo nevylíže – ale to není naše vina.
Autorka doporučuje knihu všem, kteří ve svém světě, soukromém nebo profesním, potkávají nemocné děti a jejich matky – a věří, že jim pomůže nahlédnout do jejich myšlenek a příště už budou vědět, co říct. A taky co rozhodně neříkat.

Proč knihu napsala
Knihu začala psát spontánně po nocích místo spánku jako terapii. Během psaní si znovu prožila řadu potlačených vzpomínek a našla v tvůrčím procesu úlevu. Postupně si uvědomila, že sdílením jejich příběhu by mohla vzkázat i dalším ženám, že v tom nejsou samy. Že ví, jak se cítí a na co se snaží zapomenout.
V samém závěru se rozhodla přidat praktický (a snad i vtipný) návod, jak mluvit s rodiči dětí se speciálními potřebami – naprostá většina populace totiž opravdu neví, co říct, a opakují nevyžádaná klišé. Je moc ráda, že se ke knize připojilo ještě několik dalších osobností jejich světa a sdílelo svoje vlastní cenné zkušenosti a doporučení – možná právě tato druhá část bude pro čtenáře knihy to nejcennější, co v nich zůstane, až dolistují na poslední stranu.

Název knihy: Deníček postižené matky aneb všichni tady umřeme
Autor: Magda Sobotková
Počet stran / vazba: 128 stran / Vázaná vazba
Doporučená cena: 385 Kč
Vydalo: Nakladatelství Pointa
Více informací na: www.pointa.cz
Zdroj foto: Pointa