Show Jana Krause: Dlouhý mejdan rockového bubeníka, od patnácti v oblacích a věda v kosmetice
V dalším dílu Show Jana Krause se představí zpěvák David Koller, meteoroložka Alena Zárybnická a vědkyně Barbara Paldus.
Premiéru dalšího dílu Show Jana Krause uvidíte ve středu 22. března ve 21.35 na Primě.
Jako první se dnes v Show Jana Krause za bouřlivého potlesku diváků posadí na červenou pohovku oblíbený zpěvák a muzikant, člen legendární skupiny Lucie, David Koller, který svému hostiteli předá svoji novou desku LPXXIII. „Ještě ani nevyšla, my ji zatím máme jen na koncertech. Já jsem ještě nebyl schopný ji dát do obchodu,“ dodává David s tím, že by měla být k dispozici na vinylu, nosiči CD a na streamovacích platformách. Deska zažehne vzpomínky obou mužů na doby jejich mládí, kdy se hudba přehrávala z gramofonu a kdy se milovníci hudby sháněli po nových deskách na ilegálních burzách. Čas ale neúprosně běží, a tak zatímco byl kdysi David v hudební skupině Jasná páka coby bubeník nejmladším členem, dnes je podle svých slov v Lucii nejstarším členem. „Když jsme začínali s Lucií, tak jsem zpíval hodně písniček za bubny, pak jsem ale zjistil, že to všechno najednou nejde, taky kontakt s publikem nefunguje, takže jsme měli od začátku dva bubeníky,“ vysvětluje muzikant a pyšně dodává, že druhým bubeníkem je jeho syn Adam, nejstarší z jeho čtyř dětí. „Adamovi je pětatřicet a nejmladšímu je tři a půl,“ upřesňuje a připomene divákům také to, že v jednu chvíli svého života měl potřebu odstěhovat se z hlavního města někam pryč. Nakonec zvítězil jihomoravský Mikulov. „Když mi bylo třeba osmatřicet, říkal jsem si koncem devadesátek, že už bych šel někam jinam, že ten mejdan už je moc dlouhý. Tak jsem něco hledal, a v Mikulově bylo vždycky hezky, mám tam kamarády,“ popisuje s tím, že i když se mu tam dodnes líbí, chystá se ho opustit. „To dítě musí chodit někam do školky, velké děti už tam nebudou a to, abych jim to nechával jen na mejdany, mi připadá zbytečné.“ Přestože se svými dětmi prý nikdy žádné velké problémy nemusel řešit, poslední potomek je už definitivně poslední. „Já už jsem skončil,“ říká lapidárně, ale s úsměvem muzikant, který má před sebou celou řadu koncertů. „Koncertů je furt dost, my jsme jako smrt,“ směje se a doplňuje, že jako správný rocker přesná data nemá v hlavě. „Já žiju tak maximálně dnes plus čtrnáct dní.“
Když člověk vidí dalšího dnešního hosta, má nutkání začít se bavit o věčném a vděčném tématu – o počasí. Na červenou pohovku totiž přisedne meteoroložka Alena Zárybnická, jejíž tvář je divákům důvěrně známá z televizní předpovědi počasí. A jaké tedy bude počasí? „Příští týden zase budou sněžné dny,“ říká s úsměvem a s tím, že má ráda, když nasněží. Navíc si trpělivě vyslechne všechny postřehy svého hostitele k počasí a jeho předpovědi v mobilní aplikaci, ve zkratce mu vysvětlí, co znamená biometeorologická zátěž a jaké faktory ji ovlivňují. Jan Kraus zase prozradí, že Alena ráda létala na větroních. „Jsou místa, kde se prostě přistát nedá, a těm je dobré se a priory vyhnout,“ vysvětluje meteoroložka a s neskrývaným nadšením popisuje, co ji na tomto ladném sportu tak fascinuje. „Létání na větroních je úplně nejbližší způsob, jak poznat atmosféru. Je to možnost vyzkoušet si, že všechny ty diferenciální rovnice a integrály fungujou a že opravdu existuje něco, co se v teoretické meteorologii počítá.“ Navíc je na něm krásné to, že se létá bez motoru, což eliminuje nebezpečí, že by se mohl porouchat. „Obrovská výhoda tohoto sportu je také v tom, že se při něm sedí,“ líčí dále. „Můj tatínek, který dobře věděl, že na tom nejsem dobře fyzicky a že ze mě nikdy neudělá dobrého sportovce, nic nenamítal proti tomu, když jsem ho poprosila v patnácti letech, abych mohla začít létat na větroni. Říkal, že je to v pořádku. A pak taky ještě říkal, že mě naučí jezdit trochu na kole a trochu lyžovat a že bych si s tím měla vystačit.“ Sama sebe nepovažuje za sportovkyni, přestože se aktivně věnuje tak výjimečným sportům. Mezi těmi zimními dominuje skialpinismus. „Je to obrovská radost, protože se dostanete do míst, kam nevede žádná lanovka, takže se vlastně vracíte ke kořenům.“ Na závěr pak znovu dojde na počasí, a sice na to, co se za ty roky, kdy se televizním předpovědím věnuje, změnilo. „Trvá to déle v maskérně,“ přiznává se smíchem, „nezměnilo se ale to, že my jsme zodpovědní za to, co říkáme a jak to říkáme. V rámci přípravy relace jsme nejen meteorologem, ale i dramaturgem, částečně grafikem a pouze krátký čas trávíme tím, že vysíláme.“
Dnešní trojici hostů uzavře Barbara Paldus, která se specializuje na transfer vědy do byznysu a která je potomkem českých emigrantů do Kanady. Vystudovala elektroinženýrství, je vlastníkem 44 patentů a svoji původní firmu prodala za zhruba 5 miliard korun. „Nyní se věnuju hlavně dermokosmetice a dermatologii,“ vysvětluje vědkyně, která v oboru svého podnikání prosazuje heslo: zdravá kůže je hezká kůže. Svému hostiteli přinese jako pozornost balíček kosmetiky, ke které doplňuje: „Naše produkty jsou jak pro muže, tak pro ženy. Ale používají se jinak, protože muži mají samozřejmě více testosteronu, a tím pádem mají mastnější pleť. A to, co ženy nechtějí slyšet, je, že muži mají díky mastnější pleti silnější kožní bariéru, a tím pádem nestárnou tak rychle.“ Její kosmetické produkty jsou výjimečné tím, že jejich podstatou je biotechnologie a genetická analýza, tedy to, jak buňky rostlin působí na kožní buňky. „Musíme všechno dokázat a pak ještě klinicky ověřit, proto pracujeme s dermatology, abychom věděli, co to vlastně dělá,“ dodává úspěšná vědkyně a byznysmenka. V čem podnikala předtím? Proč změnila obor podnikání a proč zvolila právě obor kosmetiky? A jaký produkt by doporučila Janu Krausovi na svědící kůži? To a mnohem více se dozvíme v dalším premiérovém dílu oblíbeného pořadu Show Jana Krause dnes večer na Primě!
Zdroj foto: PRIMA TV