Městská divadla pražská (25. a 26.11): Geniální přítelkyně – divadelní adaptace světového bestselleru v ABC

Městská divadla pražská inscenují čtyřdílnou ságu přeloženou do více než padesáti jazyků. A přestože je skutečná totožnost autorky stále zahalena tajemstvím, bývá Elena Ferrante řazená k nejvlivnějším spisovatelkám současnosti.V režii Mariána Amslera uvidíte v hlavních rolích Ninu Horákovou a Beátu Kaňokovou v alternaci s Renátou Matějíčkovou.

Premiéry se uskuteční 25. a 26. listopadu v ABC.

Geniální přítelkyně – divadelní adaptace světového bestselleru v ABC

Padesátá léta dvacátého století, neapolská periférie a dvě děvčátka, která si slíbí přátelství na život a na smrt. Len? a Lila, hlavní hrdinky italského knižního bestselleru, spolu procházejí celým životem. Jejich složitý vztah je plný lásky, nenávisti, soupeření i podpory, doplňují se a ženou kupředu, stejně tak se ale dovedou zraňovat a vzájemně bolestně zrcadlit. Každá po svém se však především snaží vybojovat lepší život, vzdálený chudobě, pokrytectví a násilí prostředí, do kterého se narodily.

Autorka ke své anonymitě říká: „Výraz ‚neznámý umělec‘ se mi vždycky líbil, už od dospívání. Znamená, že všechno, co vím o člověku, který vytvořil daný obraz, je dílo před mýma očima. Připadá mi to jako dobrá příležitost. Můžu se oddat od všeho oproštěnému výsledku tvorby. Nemusím se zabývat někým, kdo má zvučné nebo naopak neznámé jméno.“

Na pozadí cesty hlavních hrdinek sledujeme v propracovaném mikrosvětě obyvatel jedné čtvrti celý vývoj poválečné Itálie od chudoby k ekonomickému zázraku let šedesátých, posilování moci Camorry a její vliv, proměny postavení ženy, politické boje i dozvuky fašismu.

Režisér Marián Amsler přijal náročný úkol: Dva ženské osudy, ve kterých se promítá historie poválečné Itálie, respektive Evropy. Abychom věděli, kde a proč jsme teď, musíme se vracet zpátky. Rodina, rod, předci, ti, kteří nás přivedli na tento svět a určili nám výchozí bod: genetika, sociální postavení, vzdělání, nemoci, jazyk, vztah ke kultuře, k světu. Inscenovat tuto kroniku druhé poloviny dvacátého století je nemožné bez zkratek a zjednodušení. Divadlo je ovšem magický prostor, kde se dá znakem, metaforou, obrazy říct víc než pouhými slovy. Proto si bereme na pomoc i řeč těla, barvy, zvuky, hudbu, fotografie. Pokoušíme se dostat na jeviště ty smíšené, extatické pocity a vjemy, které jsem zažil, když jsem poprvé vkročil do Neapole: směs strachu, řevu, troubení, smíchu, vůně jídel, teatrality, agrese, zpěvu, radosti, Maradony, vlajek, koček, skútrů… Metro hluboko pod ulicemi, úzké katakomby, neustálá hrozba zemětřesení, výhled na Vesuv, Pompeje, cesta lodí na Ischii, horké prameny v ledovém moři. Kontrasty, krása a špína, velké emoce. Tak jako Elena loví vzpomínky a vkládá je do počítače, tak je chceme předat divákům. Příběh o tom, kdo a co jsme. A jak je všechno křehké. A když si to nehlídáme, někdo nám to může ukrást. Co? Život.“

Představení uvádíme od 17 hodin, se dvěma přestávkami. Ve dvou premiérách se vedle Len? Niny Horákové v roli Lily alternují Beáta Kaňoková s Renátou Matějíčkovou.

Pravda je, že přítelkyně je věc stejně vzácná jako pravá láska. Slovo ‚amicizia‘, přátelství, má v italštině stejný kořen jako slovo ‚amare‘, milovat, a ne náhodou se přátelský vztah vyznačuje stejnou hloubkou, mnohotvárností, rozpory a nesoulady jako láska.“ Elena Ferantte.

Vstupenky na Geniální přítelkyni je možné zakoupit na centrální pokladně Městských divadel pražských, nebo on-line na webu.

Rezervace vstupenek je možná také e-mailem na rezervace@m-d-p.cz nebo na telefonním čísle 222 996 114.

Elena Ferrante, April De Angelis

GENIÁLNÍ PŘÍTELKYNĚ

REŽIE: MARIÁN AMSLER

DRAMATURGIE A ÚPRAVA: KRISTINA ŽANTOVSKÁ

PŘEKLAD: MARIE ŠPALOVÁ

VÝPRAVA: EVA JIŘIKOVSKÁ

HUDBA: IVAN ACHER

POHYBOVÁ SPOLUPRÁCE: STANISLAVA VLČEKOVÁ

ASISTENTKA REŽIE: KATEŘINA ADÁMKOVÁ

PROJEKCE: FRANTIŠEK PECHÁČEK

HRAJÍ:

NINA HORÁKOVÁ, BEÁTA KAŇOKOVÁ / RENÁTA MATĚJÍČKOVÁ, HANUŠ BOR, DANIELA ŠIŠKOVÁ, EVA SALZMANNOVÁ, VIKTOR DVOŘÁK, MARTIN DONUTIL, EVELLYN PACOLÁKOVÁ, RADEK MELŠA / PETR URBAN, PETR KONÁŠ, DANA BATULKOVÁ, SÁRA AFFAŠOVÁ, KRYŠTOF KRHOVJÁK, TOMÁŠ KRUTINA, TOMÁŠ WEISSER, MILAN KAČMARČÍK, TOMÁŠ MILOSTNÝ, STANISLAV LEHKÝ, VERONIKA JANKŮ, TÁŇA MALÍKOVÁ, ADAM LANGER, PEPA HONZÍK.

Premiéra 25. a 26. listopadu 2023 v ABC!

DIVADLO ABC

(Divadlo ABC je činoherní divadlo patřící pod Městská divadla pražská)

Vodičkova 699/28

Praha – Nové Město

Více na mestskadivadlaprazska.cz

Zdroj foto: Městská divadla pražská

You may also like...