Český lev zve před Rudolfinum na výstavu portrétních fotografií Lenky Hatašové
Udělování cen Český lev od dnešního dne předznamenává na Palachově náměstí výstava unikátní kolekce fotografií Lenky Hatašové ze slavnostního ceremoniálu v loňském roce. Originální portrétní fotografie zachycují všechny oceněné bezprostředně pro obdržení lví sošky. Jsou tak plné emocí a nezaměnitelné atmosféry. Předávání letošních cen Český lev proběhne 6. března od 20.10 hod. na ČT1 v přímém přenosu České televize.
Umění zkoncentrovat se v krátkém čase, využít pro unikátní portrét možnosti světla a stínu či drobného detailu v celkové aranži, najít ve známých tvářích celebrit nové rysy a v neznámých objevit krásu a hloubku osobnosti – to jsou schopnosti, které z Lenky Hatašové dělají mimořádnou fotografku.
„Portrétovat držitele Českého lva bezprostředně poté, co se dozvědí, že tuto prestižní cenu získali, je pro mě fascinující okamžik. Na vytvoření snímku mám vždy ve svém improvizovaném atelieru v zákulisí ceremoniálu jen několik málo minut, ale i tak se nebojím experimentovat se světlem. I tady je mým záměrem vtisknout portrétům můj rukopis,“ říká autorka, jejíž portréty laureátů Českého lva z minulého roku opět oživují prostranství před Rudolfinem.
S ohledem na protipandemická opatření je unikátní kolekce velkoformátových fotografií i jednou z velmi mála výstav volně přístupných veřejnosti. Filmové fanoušky i kolemjdoucí tak zaujme Tereza Ramba, koupající se obrazně v odlescích vzácné trofeje, Klára Melíšková, hledící zblízka do třpytu skleněné sošky s vědoucím úsměvem, nebo pohled Jiřího Schmitzera, který jako by mířil do vzpomínek, zatímco Václav Marhoul drží své tři lvy pevně v rukou s rozhodností přísného, leč také laskavého režiséra.
Lenka Hatašová se letos po třetí ujme výjimečného úkolu: vytvořit portréty nositelů prestižní filmové ceny ve velice krátkém časovém úseku, během striktně vymezených tří minut ihned poté, co převezmou křišťálovou sošku Českého lva. Průpravou pro tak náročnou práci je její více než třicetiletá praxe, která vedle fotografování významných osobností zahrnuje i práci v elitním prostředí sportu (zachycovala například dění na tenisových grandslamech) nebo nebezpečnou roli válečné fotografky na balkánských bojištích.
Z filmové produkce loňského roku nejvíce akademiky zaujalo s 15 nominacemi filmové drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Film je kronikou malé vesnice v pohraničí vláčené dějinami třicátých, čtyřicátých a padesátých let minulého století. Po 14 nominacích shodně získal film režiséra Slávka Horáka Havel inspirovaný životem Václava Havla a příběh Šarlatánrežisérky Agnieszky Holland vyprávějící osud léčitele Jana Mikoláška. Úspěšně si vedla také televizní minisérie Herecv režii Petera Bebjaka a snímek Modelář Petra Zelenky, které získaly od akademiků po 7 nominacích.ČFTA vyhlásila poprvé také kategorie pro animovaný a krátký film, které v nominacích s převahou ovládla nastupující generace filmařů z řad studentů.O sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích se uchází v závěrečném hlasování 27 titulů.
Průběh vyhlášení 28. Českého lva mají pevně v rukou režijní supervizor Marek Najbrt, režisér večera Michael Čech a scénograf Martin Chocholoušek. Večer proběhne za přísných hygienických podmínek, včetně negativních testů všech zúčastněných.
Ve spolupráci s DaFilms.cz nabízí ČFTA tradiční přehlídku nominovaných filmů aktuálního ročníku Českých lvů. Vybrané filmy je možné zhlédnout on-line na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online až do 14. března.
Více informací na www.ceskylev.cz.