7 tipů, jak ušetřit při praní prádla
Kdo šetří, má za tři. Známé pořekadlo, kterým se řídily nejen naše babičky. V době vysoké inflace vyhledává stále více a více domácností rady, jak ušetřit. Proto jsme připravili 7 tipů, jak ušetřit při praní prádla.
Foto: Adobe Stock
Začíná to správnou volbou pračky
Vlastníte doma pračku, která pamatuje ještě vaše mladá léta? Pak je čas si pořídit novou. Při výběru nové úsporné pračky vám pomohou energetické štítky, podle kterých hravě zjistíte, jak moc úsporný je daný model.
Foto: Electroworld.cz
Jak se ale v jednotlivých modelech praček a jejich energetických štítcích vyznat? Štítky udávají spotřebu energie (v kWh) na 100 pracích cyklů. Pračka s energetickým štítkem B spotřebuje méně elektřiny než pračka s energetickým štítkem D. Počítejte ale s tím, že si za úspornější pračku pravděpodobně připlatíte. Na druhou stranu ušetříte v dlouhodobém horizontu na účtence za elektřinu.
Perte v době levnější elektřiny
Na dvoutarifní distribuční sazbu mají nárok domácnosti, které využívají energeticky náročné spotřebiče: bojler, elektrické topení (elektrokotel, přímotop, podlahové vytápění) nebo tepelné čerpadlo.
Pokud využíváte dvoutarifní sazbu elektřiny, vyplatí se vám prát době nízkého tarifu, který se spíná v průběhu dne. Informace o konkrétních časech vám poskytne dodavatel elektrické energie. Novější modely chytrých praček už disponují skvělou funkcí odložený start, díky kterému se pračka automaticky zapne přesně v dobu, kdy potřebujete.
Pokud bydlíte v domě s nainstalovanou fotovoltaikou (solárními panely), odložte praní na dobu s nejvyšším svitem nebo na slunnější dny, abyste využili vyrobenou energii, která se většinou nevyužije a musí se pak ukládat do baterií. Praní vám tak „zaplatí“ sluníčko.
Zapomeňte na příliš vysokou teplotu
Naučte se prát na méně stupňů. Na 90 °C nebo 60 °C perte jen dětské oblečení a lůžkoviny. Ostatní kousky oblečení se zvládnou vyprat i na méně než 40 °C – pokud se bojíte, že skvrnu ze svého oblíbeného trička neodstraníte, namočte jej před praním v pračce ještě na pár hodin do vody společně s pracím práškem (program máčení). Prací programy na nižší teplotě spotřebují méně elektřiny a také jsou mnohem šetrnější k látce. Pokud si chcete být jisti, podívejte se do manuálu pračky, najdete tam přehledně veškeré prací programy i se spotřebou vody a někdy i energie. Zároveň si před praním zkontrolujte štítky na oblečení, protože některé se při nízkých teplotách prát musí, aby nedošlo k poškození látky nebo jejímu vyblednutí.
Foto: Wikimedia
Pračku nepřeplňujte a šetřete s pracím práškem
Šetřit při praní prádla lze i dodržováním jednoduchých pravidel a triků. Perte jen v případě, že máte dostatek špinavého prádla, dvě trička jsou opravdu málo. I proto existují pračky s velkým bubnem, aby byly schopny zvládnout velké množství prádla na jeden cyklus.
Na druhou stranu byste pračku neměli zase příliš naplnit. A jak poznáte, že je plná akorát? Jednoduše, vložte svou ruku do bubnu, a pokud se vám do prostoru mezi prádlem a bubnem vleze dlaň na výšku, je pračka naplněná tak, jak by měla. V plné pračce se vám pak pořádně nerozpustí prací prášek a zaschlé zbytky najdete na prádle.
Foto: Adobe Stock
Na sušení využijete sluneční paprsky
Na používání sušičky prádla nebo pračky se sušičkou si rychle zvyknete. Pokud ale chcete při praní ušetřit, měli byste snížit i využití sušičky na prádlo. Pokud máte starší model, který je pouze kondenzační, tak ty jsou jedním z největších žroutů elektřiny v domácnosti. Obzvlášť v letním období sušte prádlo spíše na balkoně nebo na zahradě. Prádlo díky intenzivnímu svitu slunečních paprsků velmi rychle schne a za sušení neutratíte ani korunu! Druhou variantou jsou moderní sušičky s tepelným čerpadlem.
Foto: Pixabay
To samé platí i pro žehlení. Pokud trička a kalhoty hezky pověsíte, nebudete muset využít služby žehličky. Ponožky, spodní prádlo nebo ručníky žehlit také nemusíte.
Pravidelně pračku čistěte a udržujte
A nezapomeňte na pravidelnou péči o pračku. Díky častému čištění se nezanese vodním kamenem a dalšími nečistotami, které mohou snižovat její účinnost. Pro čištění pračky můžete v domácích podmínkách využít jednou sodu, ocet a citrony (bez pecek) nebo pak zakoupit speciální čističe praček. Abyste minimalizovali tvorbu plísní a nepříjemných odérů, nechte pračku po skončení programu vždy vyschnout. Otevřete jak dvířka bubnu, tak i šuplík na prací prášky, protože zde vlhkost způsobuje nejčastější problémy.
Foto: Electroworld.cz
Vyrobte si vlastní prací prášek / gel
Ušetřit se dá při praní nejen na elektřině, ale také na pracím prášku. Zkuste si vyrobit vlastní domácí prací prostředek a uvidíte, zda dosáhnete stejných výsledků.
Na přípravu domácího pracího gelu (mýdlového slizu) budete potřebovat:
- 250 g Marseillského mýdla (najdete na e-shopu s přírodní kosmetikou) nebo klasického pracího mýdla od značky Jelen
- 250 g prací sody (uhličitan sodný)
- Pár kapek oblíbeného esenciálního oleje
- 10 l horké vody
Postup: Nejprve si najemno nastrouhejte mýdlo. Pak si připravte dostatečně velký kbelík. Vlijte do něj zhruba 5 l horké vody. Přidejte nastrouhané mýdlo a pořádně míchejte, dokud se mýdlo nerozpustí. Poté přisypte prací sodu, promíchejte a nalijte do kbelíku zbytek horké vody. Zhruba po 24 hodinách vám vznikne mýdlový sliz. Na jedno praní si odměřte okolo 250 ml mýdlového slizu a nezapomeňte do pračky nakapat i pár kapek oblíbeného esenciálního oleje.
Zdroj foto: Adobe Stock, Electroworld.cz, Pixabay