Pečlivé ženy, nedbalí muži. Jak se Češi starají o své zuby?

Každodenní čištění zubů je samozřejmost. Jenže je velký rozdíl, jestli před zrcadlem v koupelně zrovna stojí muž, nebo žena. Ukázal to čerstvý průzkum, který se zabýval vztahem Čechů k péči o chrup. Ženy z něj vyšly jako pečlivky, kterým nejsou cizí ani pokročilejší nástroje ústní hygieny.

Z průzkumu, který si nechala vypracovat česká značka Herbadent, vyplynulo, že ženy častěji používají speciální pasty (41 % žen : 33 % mužů), zubní nit (18 % : 11 %) i mezizubní kartáčky (25 % : 22 %). A to je dobře. Jak totiž připomínají zubaři i dentální hygienistky, samotný zubní kartáček k důkladné očistě zubů a dásní nestačí.

„Zubním kartáčkem vyčistíme zuby zhruba jen na 70 procent, zbytek, tedy mezizubní, vyčistíme pouze mezizubními pomůckami, což jsou nejčastěji zubní nit a mezizubní kartáček. Nepoužíváme-li mezizubní pomůcky, vzniká riziko tvorby mezizubních kazů a zánětu dásní. V praxi se opravdu setkávám s tím, že ženy jsou většinou pečlivější, a to zejména pokud se jedná o čištění mezizubních prostorů,“ vysvětluje prezidentka Asociace dentálních hygienistek ČR Lenka Velebilová.

Že se ženy o své zuby starají pečlivěji než jejich protějšky, je zřejmě dáno nejen tím, že jsou zvyklé více o sebe pečovat, ale také tím, že jsou pro ně zdravé a pěkné zuby důležitým aspektem vzhledu. Ve výše zmíněném průzkumu se 82 % žen nechalo slyšet, že je pro ně důležité, jak jejich zuby vypadají. A také se více dívají na zuby ostatních – přiznalo se k tomu hned 55 % respondentek.

Obecně při tom platí, že čím mladší ženy jsou, tím výraznější u nich tento postoj je, což podle autorů průzkumu nejspíš souvisí s jejich vztahem k módě. I proto jsou zejména mladší ročníky žen ochotnější nosit rovnátka a také si za ně připlatit. To muži svoje ani cizí zuby tolik neřeší – jejich vlastní chrup je důležitý jen pro 60 % z nich a po zubech ostatních se dívá jen 40 % z nich. A příliš nadšení nejsou ani z představy, že by měli nosit rovnátka.

„Péče o chrup je spíš než otázka gendreová, otázka individuální. Rozhodně ale platí, že ve většině případů je ten, kdo motivuje svůj protějšek partnerka,“ popisuje Velebilová své zkušenosti z praxe.

V čem ovšem pohlaví překvapivě roli nehraje, to je vztah k zubaři. Všichni z něj máme respekt a skoro každý z nás se ho někdy bál. Ženy se však průzkumu častěji přiznávaly k tomu, že kromě lehké nervozity před návštěvou dentisty špatně spaly nebo jim bylo nevolno. Vyrovnaná je také snaha vyřešit obavy z návštěvy ordinace tím, že se jí úplně vyhneme – dělá to 15 % mužů a 16 % žen.

You may also like...