Duben, doma ještě budem: Odborník radí, jak s dětmi efektivně zvládnout karanténu

Rok se s rokem sešel a už více než dvanáct měsíců čelíme doma výzvám, jak s dětmi skloubit práci, školu, domácí povinnosti a volný čas. Radost z volnějšího režimu opadla velmi rychle, zatímco si děti zpočátku online výuku užívaly, teď už jim spolužáci a školní prostředí chybí. Jaro s sebou přináší novou vlnu energie a snad i nové možnosti, jak se s karanténou vypořádat. Inspirujte se tipy, jak dětem upravit denní režim tak, abyste měli čas a energii nejen na denní povinnosti, ale také na společné rodinné chvíle.

Jasně daný rozvrh přináší více svobody

Pobyt doma svádí k tomu, že se nedodržují běžně zaběhnuté rituály, jako je společná snídaně, oblékání se do školy aj. Kdo vlastně potřebuje kalhoty, když paní učitelka nevidí, že děti sedí v pyžamu? Naopak, dodržování dříve nastaveného režimu, který byl před karanténou, pomůže nejen dětem, ale celé rodině. Jasně si tedy určete konkrétní časy, v kolik mají děti vstát, snídat a v kolik mají být připraveny na online výuku. Nezapomínejte ale ani na volný čas. Pokud mají děti v celodenním rozvrhu vyhrazenou chvilku i na hraní, budou se mít na co těšit a zároveň se budou více soustředit na úkoly. Tím, že dodáte dětem řád, dopřejete i sobě více svobody. „Vše je o určitém nastavení. Pokud měly děti léta naplánované aktivity, které řídily jejich volný čas je určitě dobré v tom pokračovat v takové míře, v jaké je možné, aby to rodina a okolí zabezpečilo a zároveň aby to bylo pro všechny to nejlepší řešení. Je skvělé mít záchytné body, kterých se mohou držet děti i my dospělí. Dává nám to totiž určitý pocit jistoty,“ říká psycholožka a koučka Kamila Velková.

Jedna místnost na jednu aktivitu

Zůstat v posteli během práce nebo výuky znamená poloviční produktivitu. To však neplatí pouze o posteli, ale také o prostoru samotném. Pokud se vaše děti učí ve stejné místnosti, kde si i hrají, jejich pozornost bude samozřejmě mnohem nižší. Pokuste se najít místo, kde se budou věnovat pouze a jenom škole. Děti tak budou moct snáz oddělit radosti od povinností a bude pro ně jednodušší se na výuku koncentrovat.

Úklid jako užitečná zábava

Přes noc se z většiny maminek staly chůvy, kuchařky, uklízečky a učitelky na plný úvazek. Zkusili jste do domácích povinností zapojit vaše malé pomocníky? Věřte nebo ne, děti vám s nadšením pomohou třeba s úklidem. Zažijete u toho příjemně strávený čas, pokoj bude uklizený – i když to možná bude trvat o maličko déle, a děti se naučí správným návykům. Úklidovou aktivitou může být třeba i hravé umývání hraček. Pošlete děti do koupelny, doneste jim hračky, houbu a mýdlo. Děti hraní s vodou milují, spojíte tedy zábavné s užitečným. A konečně smyjete prach z těch autíček, po kterých už tak dlouho nenápadně pokukujete. Děti se rády zapojí i do přípravy jídel nebo do pečení. Nechte je dekorovat zeleninovou oblohu na slavnostní talíře nebo vyšperkovat dort či malé cup cakes. K tomu se skvěle hodí nejen ovoce, ale třeba i bonbony Haribo, které mají už po generace rádi děti i dospělí, a které jsou nejrůznějších tvarů a barev. Děti nejenže si při tom procvičí jemnou motoriku, ale rozvíří i svět fantazie, což je také velmi důležité.

Rozhýbejte to i s hračkami

Se zavřenými kroužky a omezeným pohybem je těžké donutit děti se hýbat. Co kdybyste ale spojili pohyb se hrou? Popadněte (již umyté) hračky a připravte dětem překážkovou dráhu. Můžete stopovat, jak dlouho jim trvá dráhu proběhnout. Dokonce s nimi můžete dráhu stavět a nechat jejich kreativitu tvořit ty nejzapeklitější překážky. Další aktivitou může být třeba hra na schovávanou. Zatímco děti počítají, poschovávejte jim hračky po pokoji. Stopujte, za jak dlouho plyšáky najdou, anebo kdo jich najde víc. Skvělou aktivitou na vybíjení energie je i tanec. Že jste sami na pohyb úplně dřevění? Na tom vůbec nezáleží! Technologie nám opět a znovu zjednodušují život, jelikož třeba na YouTube najdete plno dětských tanečků a tutoriálů. „S online výukou se plno dětí zavře ve svých pokojích a dlouhé dny je jejich největším pohybem cesta do ledničky. Přitom je prokázáno, že fyzická aktivita je úzce spojena s aktivitou mozku. Pokud se nám nedaří jít aspoň jednou za den ven na procházku, vidím jakoukoli fyzickou aktivitu jako doslova nezbytnou. Zmíněný tanec je úžasný, protože podporuje spontánnost a kreativitu,“ potvrzuje Kamila Velková.

S prarodiči na drátu

Škola má kromě role vzdělávací i roli socializační – a tu bychom určitě neměli zanedbávat. Někteří učitelé si to uvědomují a dávají ve svých hodinách prostor třeba pro tzv. „small talk“, kdy se děti baví, o čem chtějí, ale není to plnohodnotná kompenzace rozhovorů, které by vedly ve škole,“ říká psycholožka Velková. Proto i když vám přijde, že vídat rodinu a kamarády přes obrazovku není to pravé ořechové, je to důležité a přináší to radost všem zúčastněným. Jsme teď osamělí víc, než kdy dřív a přidávat další screen-time možná nepůsobí jako ta správná volba, ale i malá dávka socializace dodá dětem velkou náruč pozitivní energie. Co kdyby místo vás pohádku na dobrou noc četl pro dnešek děda? A co si zkusit upéct s babičkou online její lahodné sušenky? Nebo večer deskových her? A totéž platí i s kamarády vašich dětí. Ačkoliv se to zdá nemožné, opak je pravdou. Zjistěte, co mají doma za hry, spojte se on-line, posouvejte za sebe navzájem figurky a zjistěte, kdo je mistr virtuálně-nevirtuálních deskových her.

You may also like...