V botanické zahradě v Troji začíná výstava Masožravky: Smrtící vábení
V Botanické zahradě hl. m. Prahy dnes začíná jedinečná výstava nazvaná Masožravky: Smrtící vábení, která představuje fascinující svět rostlin lovících hmyz. Výstava potrvá do 29. června a návštěvníkům nabízí unikátní podívanou na stovku druhů masožravých rostlin z celého světa, ale i bohatý doprovodný program pro celou rodinu.

Přehlídka těchto jedinečných rostlin je připravena jak ve výstavním sále v Ornamentální zahradě, tak přímo v expozicích. Prostřednictvím panelů a interaktivních prvků se návštěvníci dozvědí mnoho informací o jejich životě. O víkendu 21. a 22. června jsou pak všichni milovníci přírody i dobrého jídla zváni na Masožravý food festival.
„Masožravé rostliny jsou jak pro zkušené pěstitele a odborníky, tak i pro laiky asi tou nejzajímavější a nejlákavější rostlinnou skupinou. Svým způsobem jsou biologickou kuriozitou, ale současně i ukázkou neuvěřitelné adaptace rostlinného světa na náročné podmínky. Stačí si pro představu prohlédnout neúnavně lepivou rosnatku, která svými kapkami lepivé tekutiny lapí hmyz, nebo monstrózní láčkovky, jejichž atraktivní nektarové žlázy přitahují kořist do hlubokých pastí.
Naše výstava představuje přes stovku druhů jak z tropických oblastí, tak i z naší přírody. Pro návštěvníky jsme připravili ještě k tomu řadu interaktivních prvků, mohou se například nechat lapit obří mucholapkou. A zveme také na bohatý doprovodný program. Svoji vlastní masožravku si navíc zájemci mohou odnést domů,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Rostliny, které loví
Masožravé rostliny fascinují tím, že si kromě fotosyntézy dokážou zajistit živiny i z těl drobných živočichů, nejčastěji hmyzu. „Masožravé rostliny jsou neuvěřitelnou ukázkou evoluce v rostlinném světě. Nezávisle na sobě se u různých skupin rostlin vyvinuly rozličné způsoby, jak si zajistit životodárné látky. Naučily se reagovat na nedostatek živin v prostředí, kde rostou, a to od bažinatých rašelinišť po horské mlžné lesy tropických oblastí. Aby přežily, ovládají unikátní strategie – lapání a trávení živočišné potravy pomocí různých druhů pastí“ ,popisuje Vlastik Rybka, kurátor výstavy a náměstek odborného oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Výstava Masožravky: Smrtící vábení představí více než stovku druhů rostlin z celého světa. Návštěvníci se mohou do detailu seznámit s jednou z nejznámějších masožravek, kterou je mucholapka podivná (Dionaea muscipula). Její „čelisti“, tvořené dvěma rychle se zavírajícími laloky listu, se spouští při dotyku drobných senzorických chloupků – hmyz tak nemá šanci uniknout. Zcela odlišnou strategii volí rosnatky (Drosera) – jejich listy jsou pokryty lepkavými žlázkami, které hmyz přilákají sladkou vůní a následně přilepí. Rostlina pak kořist přitiskne k trávicím žlázkám a stráví ji. Dalšími zajímavými zástupci jsou například špirlice (Sarracenia) z východní části Severní Ameriky s elegantními trychtýřovitými pastmi nebo genliseje (Genlisea), které chytají drobné živočichy v podzemních orgánech.
Ve skleníku Fata Morgana jsou k vidění nížinné i horské druhy z tropických oblastí, jako jsou heliamfory (Heliamphora) z Jižní Ameriky nebo impozantní láčkovky (Nepenthes) – liánovité rostliny, jejichž konce listů vytvářejí láčky naplněné trávicí tekutinou. Láčky lákají kořist barvou, nektarem a vůní. Některé druhy láčkovek dosahují opravdu velkých rozměrů. Hlavní část expozice najdou návštěvníci ve výstavním sále v Ornamentální zahradě. Zde uvidí zástupce masožravých rostlin ze všech kontinentů na jednom místě a prostřednictvím panelů a interaktivních prvků se seznámí se zajímavostmi ze života masožravých rostlin. Dále bude možno objevovat rostliny ve stálých expozicích skleníku Fata Morgana nebo na rašeliništi v Horní zahradě.

Masožravý food festival
K výstavě se pojí také doprovodná akce – Masožravý food festival, který se uskuteční o víkendu 21. a 22. června. Zábavný program propojí svět masožravých rostlin a jídla. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávky tradičních i netradičních specialit, které potěší masožravce i gurmány s chutí objevovat. Hudební vystoupení různých žánrů dodají festivalu skvělou atmosféru. Hlavní hvězdou hudebního programu bude v neděli František Nedvěd ml. A nebude chybět ani speciální kulinářská show.
Akce nabídne též zajímavé workshopy a dílny. Dospělí návštěvníci si budou moci vyzkoušet své znalosti o hovězím mase a složit si zábavné „kraví puzzle“. Děti si zase na modelu v životní velikosti zkusí „podojit“ kozu a dozvědí se, jaká zvířata žijí na farmě. Součástí festivalu je i workshop výroby florária. Cena workshopu je 450 Kč pro jednoho dospělého a jedno dítě a je nutné se předem registrovat na webových stránkách botanické zahrady. Ostatní aktivity jsou součástí festivalu a zapojení do nich je v rámci standardního vstupu do botanické zahrady.
Návštěvníci výstavy se mohou těšit i na prodej (nejen) masožravých rostlin v blízkosti výstavního sálu. Ke koupi budou také sukulenty, bonsaje a další zajímavé druhy. Prodejci přitom poradí, jak na jejich úspěšné pěstování.

Program Botanické zahrady hl. m. Prahy
3. 4. – 25. 9.
KURÁTORSKÉ PROVÁZENÍ
Kurátoři Botanické zahrady Praha vás zvou na prohlídky expozic naší rozsáhlé zahrady. V rámci těchto procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa očima odborníků. Prohlídky s kurátory probíhají ve vybrané čtvrtky až do září vždy od 17.00. Léto bude ve znamení letniček. Ve čtvrtek 24. července se uskuteční kurátorské provázení nazvané Letničky vábné a vábící.
10. 5. – 25. 10.
KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY: Barvy, vůně a příběhy rostlinného světa
Kromě prohlídek s kurátory si botanická zahrada připravila i sobotní komentované procházky zahradou. Každá taková výprava do světa rostlin odráží aktuální roční období, probíhající výstavy a speciální akce v zahradě. Společně s průvodci návštěvníci objeví vybrané expozice i unikátní rostlinné sbírky.
- 14.–15. 6. – Prohlídky expozice Archa Bohemica
- 21. 6. – Prohlídky expozice Zahrada mEDU
13. – 29. 6.
MASOŽRAVKY: Smrtící vábení
V rámci celoročního tématu Vábení uspořádala botanická zahrada výstavu o fascinujícím světě rostlin, které loví. Tato výstava představuje řadu rostlin, které se vyvinuly v odlišných prostředích – od bažinatých rašelinišť po horské mlžné lesy tropických oblastí. Hlavní část expozice najdou návštěvníci ve výstavním sále v Ornamentální zahradě. Tady se prostřednictvím panelů s mnoha vyobrazeními a interaktivních prvků seznámí se zajímavostmi ze života masožravých rostlin, zjistí, jak loví a tráví svou kořist. Dále budou rostliny k vidění ve stálých expozicích skleníku Fata Morgana nebo na rašeliništi v Horní zahradě.
21. – 22. 6.
MASOŽRAVÝ FOOD FESTIVAL
K výstavě Masožravky: Smrtící vábení se váže také doprovodná akce – Masožravý food festival. Zábavný program propojí svět rostlin a jídla. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávky tradičních i netradičních specialit, které potěší masožravce i gurmány s chutí objevovat. Hudební vystoupení různých žánrů dodají festivalu skvělou atmosféru. Hlavní hvězdou hudebního programu bude v neděli František Nedvěd ml. A nebudou chybět ani speciální kulinářská show. Akce nabídne též zajímavé workshopy a dílny pro děti i dospělé.
4. 7. – 31. 8.
VÝSTAVA FASCINACE ROSTLINAMI: Příběhy živoucích pokladů
Návštěvníci botanické zahrady budou mít o prázdninách možnost vypravit se na objevitelskou cestu prostorem i časem, při které odhalí odpovědi na otázky, odkud se vzaly pelargonie, masožravky, čarověníky, orchideje, skalničky nebo jiřinky. S příběhy rostlin poznají i cestovatele, botaniky, šlechtitele a konstruktéry, jejichž okouzlení flórou nám přineslo možnost vyzdobit si domovy rostlinami ze všech koutů světa.
11. 7. – 28. 9.
FOTOGRAFICKÁ VÝSTAVA Z BOTANICKÝCH EXPEDIC: Rostlinná společenstva Koreje
Až do daleké Jižní Koreje pak návštěvníky zavede panelová výstava Rostlinná společenstva Koreje. Ta formou fotografií a informačních panelů představí flóru, národní parky, ale i kulturu této asijské země, kam již dvakrát vedly cesty odborníků Botanické zahrady Praha. Výstava je ochutnávkou k plánované expozici korejské flóry a rovněž upoutávkou k nové publikaci vycházející právě z expedice do Koreje.
Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube). Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz




Zdroj foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy